Szkolenia dofinansowane z KFS

PORADNIK
JAK UZYSKAĆ DOFINANSOWANIE
Z KRAJOWEGO FUNDUSZU SZKOLENIOWEGO (KFS)

UWAGA!

Szkolenia komputerowe (Word, Excel, PowerPoint)
mają najwyższy priorytet i mogą być dofinansowane w 100%!

Wnioski o przyznanie środków na kształcenie pracowników i pracodawcy z Krajowego Funduszu Szkoleniowego
będą przyjmowane prze Powiatowy Urząd Pracy
w okresie od 21.02.2024 r. do 29.02.2024 r.

Krok 1 – Uzyskanie informacji o naborze wniosków

Dystrybutorem środków z Krajowego Funduszu Szkoleniowego są Powiatowe Urzędy Pracy (PUP). Aby starać się o uzyskanie dofinansowania należy złożyć wniosek we właściwym dla miejsca zarejestrowania działalności gospodarczej Powiatowym Urzędzie Pracy. Nabory na środki z KFS są bardzo krótkie, a przy dużym zainteresowaniu dofinansowaniem nabory odbywają się tylko raz do roku.

Krok 2 – Wybór pracowników oraz odpowiedniej oferty szkoleniowej

Środki z Krajowego Funduszu Szkoleniowego mogą być przeznaczone na dowolne szkolenie z oferty Śląskiego Instytutu Szkoleń. W swojej ofercie posiadamy między innymi szkolenia z obsługi komputera, a zwłaszcza wykorzystanie oprogramowania: MS Word, MS Excel i MS PowerPoint.

Krok 3 – Wypełnienie wniosku oraz złożenie go do PUP

Gdy już wybiorą Państwo odpowiednie szkolenia, należy w wyznaczonym terminie złożyć wniosek we właściwym Powiatowym Urzędzie Pracy. Aktualny wniosek wraz ze wszystkimi załącznikami znajduje się na stronie właściwego PUP (na przykład PUP w Tychach: https://tychy.praca.gov.pl/-/22145922-krajowy-fundusz-szkoleniowy).

Warto podkreślić, że aby ubiegać się o środki KFS należy spełniać warunki o przyznaniu pomocy de minimis. Przy okazji szkolenia komputerowe mają najwyższy priorytet. Podobnie jak szkolenia dla osób w wieku powyżej 45 lat.

Aktualny wykaz priorytetów na 2024 rok znajduje się na stronie: https://www.gov.pl/web/rodzina/kfs-2024.

Załącznik dotyczący programu kształcenia ustawicznego, który jest wymagany przy składaniu wniosku zawsze dostarcza Instytucja Szkoleniowa, czyli w tym wypadku Śląski Instytut Szkoleń. Dostarczamy także, pełną dokumentację wymaganą od Instytucji Szkoleniowej przy ubieganiu się o dofinansowanie. Wnioski można składać zarówno w urzędzie jak i poprzez Internet (pod warunkiem posiadania bezpiecznego podpisu elektronicznego, bądź profilu zaufanego).

Krok 4 – Decyzja urzędu pracy oraz podpisanie niezbędnych dokumentów

W przypadku pozytywnej decyzji urzędu, konieczne jest podpisanie umowy między wnioskodawcą, czyli Państwa Firmą, a Urzędem Pracy. Środki na kształcenie pracowników z KFS są przekazywane na konto, wskazane we wniosku.

Jeśli Urząd Pracy tego wymaga lub Państwo sobie tego zażyczą, także Śląski Instytut Szkoleń podpisuje z Państwem umowę na realizację szkoleń na które zostały przyznane środki.

Krok 5 – Realizacja szkoleń oraz dostarczenie dokumentów do PUP po odbytym szkoleniu

Po spełnieniu niezbędnych formalności odbywa się realizacja szkoleń. Po szkoleniu SIS wystawia Państwu fakturę z 14 dniowym terminem płatności. Po opłaceniu faktury należy do właściwego Powiatowego Urzędu Pracy dostarczyć dokumenty potwierdzające udział w szkoleniu oraz dokonanie opłaty za szkolenia.

Podsumowanie

Krajowy Fundusz Szkoleniowy jest wspaniałym narzędziem pozwalającym doskonalić kompetencje pracowników oraz dbania o ich rozwój, przy okazji znacznie ograniczając koszty z tym związane.

W razie jakichkolwiek pytań nasi specjaliści pozostają do dyspozycji pod adresem mailowym: sis@sis.edu.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.